Kolejny przystanek w drodze na ŚDM w Borowiu

Pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec” 8 kwietnia 2016 w Borowiu zgromadzili się młodzi, by wspólnie dziękować Panu  za dar ojców na Ziemi, a w szczególny sposób spojrzeć na Boga – jako naszego Ojca w niebie. W Roku Miłosierdzia medytacja nad Bogiem, który jest Ojcem miłosiernym, nabiera głębszego wymiaru. Wszak ważne jest, aby poznać Boga bogatego w miłosierdzie tak, by samemu stawać się miłosiernym. Do tego zaprasza nas błogosławieństwo z kazania na Górze – błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią – które towarzyszy Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie.

Dlatego też tegoroczne spotkania w dekanacie garwolińskim przygotowują młodych do dobrego przeżycia ŚDM. Za nami spotkania w Sulbinach, Trąbkach, Miętnem i Borowiu. Zawsze zapełniamy kościoły parafialne po brzegi, uczestniczy nas ok. 300 osób. Dołączają do nas rodziny, które będą gościć młodych z całego świata, jak również młodzi, którzy do tej pory nie mieli okazji włączyć się życie Kościoła. Owocem spotkań są rzesze młodych, gotowych przeżyć wspólnie ŚDM w rejonie garwolińskim czy Diecezji Siedleckiej. Działają już grupy wolontariuszy, którzy tworzą sekcje muzyczną, teatralną, dekoracyjno-techniczną i lingwistyczną. W sumie ok. 90 osób w dekanacie. Niemal 300 osób wyruszy w lipcu na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

Borowie to parafia św. Trójcy. Od pewnego czasu prężny, ośrodek modlitwy różańcowej w dekanacie. Nadto wiele inicjatyw modlitewnych – chociażby istniejący Klub Ojca, zrzeszający ojców, którzy uczą się od siebie nawzajem jak dobrze wypełnić to powołanie. Dzieje się to za sprawą ks. Dariusza Parafiniuka, proboszcza parafii, jak również wspomagającego go ks. Marcina Gnyszki, wikariusza. Wiele koloru i duchowej treści wnosi w życie parafii oddział KSM – młodzieży od lat zaangażowanej i zawsze obecnej przy wszystkich uroczystościach i spotkaniach w dekanacie. Na wejście do świątyni należało okazać przepustkę – różaniec. Wprawdzie większość uczestników miała różańce przy sobie, to zawsze są tacy którzy zapomną, bądź jeszcze nie odkryli piękna tej modlitwy. Zapobiegliwi księża i młodzież przygotowali stoisko z różańcami, dzięki czemu każdy mógł otrzymać przepustkę. W zamian należało „odpłacić” modlitwą w intencji parafii i ŚDM, wykonując okrążenie kościoła. Młodym bardzo się to podobało i nazwali to „ekstremalnym różańcem”.  Nikt w czasie takich spotkań nie chce pozostawać anonimowy. Dlatego ważne jest zawiązanie wspólnoty. Polega ono na prezentacji przybyłych grup młodzieży, ich duszpasterzy. W trakcie powitania przybyłych gości śpiewała – jakże żywiołowo – zawsze obecna schola młodzieżowa z Garwolina, z sekcji muzycznej ŚDM. Wszyscy ludzie klaszczą w dłonie, czy Fale Twojej łaski Panie – to tylko niektóre radosne pieśni, tworzące klimat spotkania.

Eucharystia pod przewodnictwem ks. Marcina Gnyszki i księży z dekanatu – to wydarzenie centralne. Poruszającą homilię wygłosił ks. Kamil Duszek, wikariusz z Miętnego. Mówił o osobistym doświadczeniu Boga, jako Ojca, które buduje się na bazie relacji z własnym ojcem. Po Eucharystii wszyscy zostali zaproszeni do „strefy ojca”. Po kilku fragmentach z filmu „Odważni”, głos zabrali ojcowie, z klubów ojca w Łukowie i Borowiu. W krótkich słowach dali świadectwo o swoim posłannictwie. Zaraz po ich wystąpieniach ks. Marcin zaprosił wszystkich młodych, aby podeszli do tych ojców, obecnych w kościele, na krótką modlitwę wstawienniczą. Młodzi uczynili to chętnie, ojcowie kładli na nich ręce, błogosławili im i modlili się o Ducha Św. dla każdego z osobna. Po modlitwie ojców nad dziećmi – młodzi z KSM z Borowia zaprezentowali krótki film pt. „Modlę się za swojego tatę”. Można ten filmik obejrzeć poniżej:

Teraz młodzi mogli wspólnie modlić się za swoich ojców na różańcu. Po tej modlitwie przyszedł czas na podziękowania  i pożegnanie. Mottem pożegnania była prośba, aby modlić się każdego dnia za swego tatę krótką modlitwą, o czym ma przypominać różaniec i okolicznościowa pieczątka dana na rękę przy wyjściu ze świątyni. Wszyscy powrócili zadowoleni. Następnie spotkanie – przystanek ŚDM w Garwolinie, w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej już 20 maja. Zapraszamy!

Ks. Tomasz Koprianiuk, DDM Garwolin

Więcej zdjęć w albumie poniżej:

MIŁOSIERNI JAK OJCIEC - BOROWIE 2016

<<< Powrót
Dodano: 08 Kwiecień 2016
Gimnazjum NR 6 - Kolejny przystanek w drodze na ŚDM w Borowiu
Odwiedzin: 136765