ŚDM Garwolin - kawa u Burmistrza i Starosty

Po gorącym powitaniu dzień wcześniej pielgrzymi ze Stanów Zjednoczonych rozpoczęli dzień wspólną modlitwą wraz z młodzieżą parafii Przemienienia Pańskiego. Była to modlitewna adoracja Najświętszego Sakramentu, którą prowadziła młodzież polska na zmianę z gośćmi z USA. Treść rozważań stanowiła katecheza pod intrygującym tytułem - „Martyria epoko smartfona” - jak być świadkiem Jezusa dziś, kiedy społeczne media (pod hasłem „smartfon”) skutecznie odwracają uwagę młodego człowieka od wartości  świadectwa, nawet za cenę śmierci. Za kanwę rozważań posłużyły słowa Pana Jezusa - wy jesteście solą ziemi.

Po modlitwie pielgrzymi ŚDM spotkali się w Zespole Szkół Ekonomicznych na „kawie u Burmistrza”. Zawsze podczas Dni Młodzieży takie spotkanie jest wyrazem wdzięczności władzom miasta za wszelką pomoc. A trzeba powiedzieć, że w Garwolinie od władz miasta i powiatu doznaliśmy wielkiej życzliwości, merytorycznego i materialnego wsparcia. W czasie spotkania w krótkich słowach zwrócił się do wszystkich ks. Prałat Ryszard Andruszczak, który przypomniał św. Jana Pawła II, inicjatora ŚDM. Po nim głos zabierali kolejno przedstawiciele miasta i powiatu. Interesujące było także przedstawienie w formie filmu walorów Ziemi Garwolińskiej. Po tej prezentacji przyszła pora na „prezentację narodów” - zobaczyliśmy pielrzymów z Czadu, w ich oryginalnych strojach, tańczących i śpiewających. Pielgrzymi ze Stanów Zjednoczonych w liczbie 30 osób powiedzieli, gdzie znajduje się stan Oklahoma. Ciekawie powiedzieli o sobie Rosjanie, których skład grupy jest wybitnie międzynarodowy. Wielkim zaskoczeniem byli pielgrzymi z Islandii, pogromcy Anglików w czasie Euro’16 we Francji. Powiedzieli o sobie, że są potomkami emigrantów z Filipin, czy Sumatry. W żaden sposób  nie przypominali Europejczyków, co przywodzi na myśl refleksję - świat się zmienia. W międzyczasie do parafii Przemienienia Pańskiego dotarli kolejni pielgrzymi z USA - seminarzyści z Waszyngtonu. Choć zmęczeni podróżą chętnie wzięli udział w dalszej części programu dnia.

Punkt kulminacyjny dnia  - Eucharystia z udziałem wszystkich narodowości oraz parafian i gości, której przewodniczył ks. Prałat Ryszard Andruszczak, dziekan garwoliński. Homilię wygłosił ks. Tomasz Koprianiuk - sugestywnie ukazując bryłę soli prosto z ziemi, która przemienia się w czystą sól. Życie człowieka w oczach Boga ma właśnie wartość takiej soli  z ziemi. On swoją łaską oczyszcza człowieka, a Jego miłosierdzie sprawia cud oczyszczenia z win. Z racji wielu narodowości homilia była w j. angielskim, z tłumaczeniem na polski.

Po Eucharystii ponad 300 uczestników ŚDM (goście, wolontariusze, uczestnicy polscy) udali się na obiad. Trudnego zadania rozdysponowania miejsc posiłkowych i dojazdu do nich podjął się ks. Wojciech Sobieszek,  koordynator rejonu garwolińskiego. Po ponad godzinnym spotkaniu przy stole wolontariusze i goście udali się autokarami do Siedlec, na uroczystość inauguracji ŚDM w diecezji siedleckiej.

ŚDM Garwolin

Więcej ciekawych zdjęć w albumie poniżej

ŚDM GARWOLIN - 21 lipca 2016

Dodano: 21 Lipiec 2016