ŚDM Garwolin - Miłosierdzie Boga na drodze człowieka

ŚDM Garwolin - piątek - 22 lipca 2016 - część 1

Imię miłosiernego Samarytanina? Jezus.
Miłosierdzie Boga na drodze człowieka.
Droga z Jerozolimy do Jerycha.

„Dni w diecezji” mijają bardzo szybko. Towarzyszy im niezapomniana atmosfera, której źródłem jest wiara w Jezusa Chrystusa - najlepszego Lekarza, przyjaciela dusz ludzkich. Piątkowy temat wspólnych spotkań powiązany był z przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie. W centrum parafii Przemienienia Pańskiego pielgrzymi z USA, wolontariusze, młodzi Polacy, rodziny goszczące spotkali się na wspólnej modlitwie o godz. 8.30. Po krótkim wspólnym śpiewie razem odmówiliśmy psalm 104. Następnie młodzi przygotowali w formie teatralnej przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Po przedstawieniu Młodzi skoncentrowali się na przekazie przypowieści - wspólnie odkrywali, że Samarytaninem jest Jezus Chrystus. Jerycho to synonim grzechu, Jerozolima zaś to miasto święte, miejsce obecności Boga. Na zakończenie modlitwy wszyscy obejrzeliśmy krótki film Why Jesus?




Poranna modlitwa była przygotowaniem do uczynku miłosierdzia. Na jej zakończenie przytoczono  słowa Papieża Franciszka, który zaprasza dzisiejszego człowieka do czynów miłości względem bliźniego, aby szedł bez obawy i służył. Dlatego pielgrzymi zostali zaproszeni do rodzin, w których płynie normalne codzienne życie, jednakże czasem naznaczone doświadczeniem cierpienia dzieci, starszych czy samotnością.  Byli także w rodzinach wielodzietnych, gdzie także mogli poznać ich codzienne życie. Były to spotkania bardzo ubogacające, w niektórych sytuacjach pomagali wolontariusze, służąc jako tłumacze. Szczególne odwiedziny miał Szpital Neuropsychiatryczny w Garwolinie. Dzięki uprzejmości Dyrekcji pielgrzymi z USA, głównie seminarzyści z Waszyngtonu mieli okazję spotkać się z wychowankami tego ośrodka. Na początku, po wspólnej prezentacji,  kilka informacji udzieliła p. Genowefa Pasik, dyrektor oddziału. Następnie o trudnych doświadczeniach życia opowiedział  Tomek, czym poruszył serca słuchaczy. Kolejnym punktem spotkania w oddziale była wspólna budowa mostu - próba nawiązania relacji z drugim człowiekiem, nawet mimo różnicy językowej.







Po uczynku Miłosierdzia wszyscy zgromadzili się w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. O godz. 12.10 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, w czasie której szczególnym elementem była ceremonia wniesienia Słowa Bożego w wykonaniu młodzieży z Czadu. Ks. Radosław Piotrowski wygłosił poruszającą homilię, w której przybliżył postać św. Marii Magdaleny, patronki dnia. W jej życiu zaszła zmiana wtedy, kiedy spotkała Jezusa na swojej drodze - podobnie każdy z nas - może doświadczyć przemiany dzięki Jezusowi. Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Andruszczak, proboszcz parafii. Wszyscy mogliśmy doświadczyć powszechności Kościoła katolickiego - od Czadu - przez Europę aż po Stany Zjednoczone. Z różnych stron, różne kultury i jedna wiara w Jezusa Chrystusa, czemu towarzyszyła atmosfera modlitwy i entuzjazmu.  Śpiewy uwielbienia trwały bardzo długo. Następnie pielgrzymi  i wolontariusze udali się na obiad do szkół na terenie Garwolina. Po obiedzie o godz. 15.00 wszyscy zebrali się w kościele na modlitwę koronką do Bożego Miłosierdzia. Została ona uroczyście zaśpiewana przez scholę muzyczną.



























Wszystkie zdjęcia dostępne w albumie poniżej:

ŚDM Garwolin - Piątek - 22 lipca- część 1


<<< Powrót
Dodano: 22 Lipiec 2016
Gimnazjum NR 6 - ŚDM Garwolin - Miłosierdzie Boga na drodze człowieka
Odwiedzin: 130960