Po pełnym wrażeń piątku, wspaniałej Drodze Krzyżowej z Papieżem Franciszkiem na krakowskich Błoniach powróciliśmy na miejsce noclegowe w Krakowie - Wolicy. Pole namiotowe znajdowało się w dobrym miejscu - bardzo blisko Pola Miłosierdzia. Noc upłynęła spokojnie. Sobota rano - pobudka, poranna toaleta. Prosto z Garwolina na miejsce dociera zaopatrzenie, które bracia ze wspólnoty neokatechumenalnej  przygotowali w piątkowy wieczór. Transportem  288 pakietów żywnościowych zajęli się p. Jerzy i p. Sławomir. Wszystkim jesteśmy wdzięczni za pomoc. Składamy namioty, wchodzimy do autokarów, które czekają obok. Ruszamy do parafii Wniebowzięcia Matki Bożej w Grabiu, po drodze mijając liczne patrole policji. Z uwagi, że mamy zapewnione miejsca parkingowe zostajemy przepuszczeni do strefy bezpośrednich wydarzeń - w pobliże Pola Miłosierdzia. Po przyjeździe gromadzimy się w miejscowym kościele parafialnym. Jest przepiękny, zabytkowy. Ks. Proboszcz Andrzej wraz z parafianami witają nas serdecznie, otwierają drzwi swoich serc. Czujemy się jak na pielgrzymce. Eucharystia z udziałem wszystkich uczestników ŚDM rozpoczęła się o godz. 8.30. Przewodniczył jej ks. Marcin Gnyszka, wikariusz z Borowia, Słowo Boże o odwadze wygłosił ks. Paweł Broński, duszpasterz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Koncelebrowali także ks. Grzegorz Osipacz z Parysowa, ks. Łukasz Skolimowski z Sulbin, ks. Kamil Duszek z Miętnego oraz nasi duszpasterze - ks. Wojciech Sobieszek i ks. Tomasz Koprianiuk. Podczas Eucharystii asystował diakon Łukasz Bąk, oraz klerycy -  Adrian Gendek (WSD Siedlce), Sławomir Ochnik (WSD Siedlce), Rafał Bryłka (Redemptoris Mater Warszawa).  Oprawę muzyczną i liturgię przygotował zespół pod kierunkiem ks. Kamila. Po Mszy św. wszyscy otrzymali pakiety żywnościowe i rozpoczęło się śniadanie. Dzięki uprzejmości ks. Proboszcza mieliśmy zapewnione gorącą herbatę i stoły. Nadszedł czas wymarszu. Uformowaliśmy pielgrzymkę i ruszyliśmy ze śpiewem na ustach, z entuzjazmem w sercu na Campus Misericoradiae. Przed nami do przejścia ok. 8km. Swoją obecność na trasie zaznaczyliśmy śpiewem, radością, klaskaniem. Szybko minęła droga, weszliśmy na wyznaczone sektory - F4 i F8. Przed nami w sektorze F8 wielki telebim, powoli gromadzą się młodzi z całego świata, zapełniają szczelnie wyznaczone miejsca. Na scenie występy muzyczne, animacje przygotowujące do dobrego  przeżycia wieczornej liturgii z Papieżem. Jest czas na obiad i odpoczynek, wielu chętnie korzysta z okazji, by jeszcze chwilę się zdrzemnąć.

Nadchodzi godz. 19.00, na Campus przybywa Papież Franciszek. Wielki wybuch (choć to słowo nie za bardzo pożądane) radości, entuzjazmu. Papież wita się z nami, wraz z młodymi z 6 kontynentów przechodzi przez Bramę Miłosierdzia. Rozpoczyna się czuwanie. Na scenie św. s. Faustyna przechodzi przez świat współczesnych młodych ludzi, próbuje ich zainspirować do czegoś nietypowego. Ostatecznie zwycięża duch miłości i solidarności. Po tym spektaklu Papież powiedział do Młodych całego świata trudne, ale jakże ważne słowa - by nie być kanapowym chrześcijaninem, który rzuca ręcznik jeszcze przed walką. Zachęcał do podjęcia wyzwania - bycia świadkiem Chrystusa aktywnym, wyjść z domu, na ulice (dość popularna niestety gra Pokemon Go! - może być inspiracją do życia Chrześcijanin Go!, żeby - jak mówi św. Paweł - przynaglała nas Miłość Chrystusa do odważnego poszukiwania woli Bożej na drogach życia).  W dalszej części miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. To wyjątkowy moment, kiedy niemal całe pole zamarło w ciszy. Długo jeszcze po zakończeniu spotkania trwały występy na scenie, a na Campusie wielkie święto narodów, kiedy młodzi razem tańczyli, śpiewali i rozmawiali.

W niedzielę tradycyjnie zaśpiewaliśmy Godzinki. Rozpoczęły się przygotowania do Eucharystii, na miejsce przyjechał po raz drugi Papież Franciszek. O godz. 9.45 rozpoczęła się Msza św., będąca zwieńczeniem ŚDM w Krakowie. Papież w homilii mówił o Zacheuszu, jego zachowaniu na wieść o Jezusie Chrystusie.  Na zakończenie Ojciec Święty ogłosił, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie, Ameryce Południowej w 2019 roku. Pełni entuzjazmu opuściliśmy Pole Miłosierdzia. Po krótkim marszu znaleźliśmy się w Grabiu przy naszych autokarach. Wszyscy powróciliśmy  bardzo ubogaceni do naszych domów. 

Ks. Tomasz Koprianiuk. DDM w Garwolinie, organizator wyjazdu.


Więcej zdjęć w albumnie poniżej

MŁODZIEŻ Z GARWOLINA NA ŚDM W KRAKOWIE 2016

 

Krótka relacja filmowa:

 

 

 

 

<<< Powrót
Dodano: 31 Lipiec 2016
Odwiedzin: 135653