Garwolińskie obchody święta Żołnierzy Niezłomnych

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Artura Zbańskiego. Przed nabożeństwem starosta Marek Chciałowski mówił o żołnierzach polskiego podziemia, którzy prowadzili nierówną walkę najpierw z niemieckim okupantem, potem z sowieckim i polskim oprawcą. Mówca przypomniał jednego z bohaterów tamtych dni, ks. Bolesława Stefańskiego - urodzonego w Kochowie w gminie Maciejowice wikariusza wielu parafii, kapelana AK i podziemia antykomunistycznego, który odbierał przysięgi wojskowe, uczestniczył lub organizował akcje bojowe, wspomagał żołnierzy. 1.06. 1946 r. w Warszawie, został na ulicy siłą wciągnięty do UB-eckiego samochodu.

- Próba ucieczki nie powiodła się. UB-ecy postrzelili go z zemsty za ucieczkę. Nie zawieźli go do szpitala, torturowali, grzebiąc pogrzebaczem w otwartej ranie. Gdy tam trafił, było za późno, bo wdała się gangrena - mówił starosta. Z zemsty amputowali mu całą nogę, a tortury odbiły się na zdrowiu. Chociaż zapadł na ciężką chorobę psychiczną, to sprawa sądowa odbyła się w grudniu 1946 roku. Za próbę obalenia ustroju został skazany na karę śmierci. Po licznych petycjach, między innymi prymasa Augusta Hlonda, w styczniu 1947 roku prezydent Bolesław Bierut ułaskawił księdza, zamieniając mu karę śmierci na dożywocie. W lutym 1954 roku, gdy dostał odmy płuc, ks. Bolesław został wypuszczony z więzienia.

-Te 8 lat okrutnego więzienia spowodowało, że wrócił jako wrak człowieka, księdza, zniszczony psychicznie i fizycznie, bez kuli, protezy. Do ostatnich dni jego życie naznaczone było chorobą, cierpieniem, kłopotami w kontaktach z otoczeniem. Zmarł w wieku 54 lat, 8 lutego 1964 r. i został pochowany na cmentarzu w Maciejowicach. Dopiero za wolnej Polski , w 1992 roku sąd anulował wyrok i uznał, że ks. Stefański prowadził działalność na rzecz niepodległego bytu Polski - dodał.

W homilii, ks. Andrzej Lemieszek proboszcz parafii św. Jana Pawła w Sulbinach mówił wiele o żołnierzach niezłomnych.

Po nabożeństwie, w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowano pod pomnik żołnierzy Armii Krajowej, gdzie po odegraniu hymnu złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Relacja audio Waldemara Jaronia:

podlasie24.pl

Dodano: 26 Luty 2017