Procesja i poświęcenie pól

26 lipca, zgodnie z długoletnią tradycją odbywa się uroczystość poświęcenia pól w Garwolinie. Według przekazów ustnych sięga ona przełomu XIX i XX wieku. Zapoczątkowana została w trudnej dla mieszkańców miasta sytuacji. Panująca wówczas susza, upały i brak opadów niosły zapowiedź nieurodzaju dla utrzymujących się z pracy na roli mieszkańców miasta. Na prośbę parafian ówczesny proboszcz ks. Józef Okniński odprawił nabożeństwo i poprowadził procesję błagalną po trasie: kościół, ul. Warszawska, Czyszków Place, Sienkiewicza, Cmentarna, Stodolna, Jagodzińska, drogami polnymi tzw. „dróżką rejentową” do „łąk podleśnych”, „okrężnicy”, „przydawków”, gościńca parysowskiego i do kościoła. Kiedy po kilku godzinach modłów i śpiewów parafianie wracali do kościoła zaczął padać tak długo oczekiwany deszcz. Od tej pory, corocznie wdzięczni za wstawiennictwo św. Anny parafianie organizowali procesję do kapliczek i krzyży przy polnych drogach. W latach pięćdziesiątych XX wieku uroczystość ta skupiała ogromną rzeszę rolników - mieszkańców Garwolina. (ZGW)

Dodano: 29 Lipiec 2017
Gimnazjum NR 6 - Procesja i poświęcenie pól